Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/C515S-1.25-R
BK/C515S-1.25-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/C515S-1.25-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 2AG
Datasheet Download
BK/C515S-1.25-R.pdf
Availability of BK/C515S-1.25-R
QUANTITY
BK/C515S-1.25-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/C515S-1.25-R
Internal Part NumberEIS-BK/C515S-1.25-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesC515
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t22.961
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
DC Cold Resistance0.13 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/C515S-1.25-R
Related LinksBK/C515, BK/C515S-1.25-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/C515S-1.25-R Details Description
Related parts for BK/C515S-1.25-R
IC OSC SINUSOIDAL PROG 20-PLCC datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC SMPC datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 36SGL 1.57MM datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 24V datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 7.75MM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Backlight 16-SOIC datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf