Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/C515S-1.5-R
BK/C515S-1.5-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/C515S-1.5-R
Brief Description
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 2AG
Datasheet Download
BK/C515S-1.5-R.pdf
Availability of BK/C515S-1.5-R
QUANTITY
BK/C515S-1.5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/C515S-1.5-R
Internal Part NumberEIS-BK/C515S-1.5-R
FamilyFuses
SeriesC515
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.5A
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t31.989
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
DC Cold Resistance0.1 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/C515S-1.5-R
Related LinksBK/C515, BK/C515S-1.5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/C515S-1.5-R Details Description
Related parts for BK/C515S-1.5-R
Connector Receptacle, Bottom Entry 8 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 15.6K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf
PANEL MOUNT IND LIGHT AMBER 28V datasheet.pdf