Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/C518-3.5-R
BK/C518-3.5-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/C518-3.5-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 2AG
Datasheet Download
BK/C518-3.5-R.pdf
Availability of BK/C518-3.5-R
QUANTITY
BK/C518-3.5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/C518-3.5-R
Internal Part NumberEIS-BK/C518-3.5-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesC518
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating3.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t9.7
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
DC Cold Resistance0.032 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/C518-3.5-R
Related LinksBK/C51, BK/C518-3.5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/C518-3.5-R Details Description
Related parts for BK/C518-3.5-R
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN STACKING 10POS 1MM SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 20A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
OSC MEMS 12.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 536 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 85A DO5 datasheet.pdf
BLZP 5.08/10/90LR SN BK BX datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.45A 70 MOHM SMD datasheet.pdf