Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/C519-2.5-R
BK/C519-2.5-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/C519-2.5-R
Brief Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG
Datasheet Download
BK/C519-2.5-R.pdf
Availability of BK/C519-2.5-R
QUANTITY
BK/C519-2.5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/C519-2.5-R
Internal Part NumberEIS-BK/C519-2.5-R
FamilyFuses
SeriesC519
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.5A
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t78.163
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.046 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/C519-2.5-R
Related LinksBK/C51, BK/C519-2.5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/C519-2.5-R Details Description
Related parts for BK/C519-2.5-R
CONN PLUG 1.27MM 80POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TFLEX 750 18" X 18" datasheet.pdf
RES 220 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf