Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/C520-3-R
BK/C520-3-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/C520-3-R
Brief Description
FUSE GLASS 3A 250VAC 2AG
Datasheet Download
BK/C520-3-R.pdf
Availability of BK/C520-3-R
QUANTITY
BK/C520-3-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/C520-3-R
Internal Part NumberEIS-BK/C520-3-R
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating3A
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t6.1
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.570" L (5.20mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.038 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/C520-3-R
Related LinksBK/C5, BK/C520-3-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/C520-3-R Details Description
Related parts for BK/C520-3-R
CAP CER 1UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT666 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 20% BX 1812 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 50POS datasheet.pdf