Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/C520-3A
BK/C520-3A picture photo
Mfg. Part Number
BK/C520-3A
Brief Description
FUSE GLASS 3A 250VAC 2AG
Datasheet Download
BK/C520-3A.pdf
Availability of BK/C520-3A
QUANTITY
BK/C520-3A Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/C520-3A
Internal Part NumberEIS-BK/C520-3A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating3A
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t6.1
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.570" L (5.20mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.038 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/C520-3A
Related LinksBK/C5, BK/C520-3A Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/C520-3A Details Description
Related parts for BK/C520-3A
DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO220AA datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST 0.1A 24V datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 42 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 933MHZ FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.8A 40 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 25A 125V datasheet.pdf