Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GDA-100MA
BK/GDA-100MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/GDA-100MA
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GDA-100MA.pdf
Availability of BK/GDA-100MA
QUANTITY
BK/GDA-100MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GDA-100MA
Internal Part NumberEIS-BK/GDA-100MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesGDA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating100mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.0018
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance20 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GDA-100MA
Related LinksBK/GDA, BK/GDA-100MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GDA-100MA Details Description
Related parts for BK/GDA-100MA
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 34POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FZ4 STD. LCD 4-CAM.PNP datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 127 TYPE A 31POS datasheet.pdf
DSUB COUPLING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CONN CONTACT PIN GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf