Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GDA-6.3A
BK/GDA-6.3A picture photo
Mfg. Part Number
BK/GDA-6.3A
Brief Description
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GDA-6.3A.pdf
Availability of BK/GDA-6.3A
QUANTITY
BK/GDA-6.3A Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GDA-6.3A
Internal Part NumberEIS-BK/GDA-6.3A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFuses
SeriesGDA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating6.3A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t48
ApprovalsCCC, CSA, IMQ, SEMKO, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.014 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GDA-6.3A
Related LinksBK/GD, BK/GDA-6.3A Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GDA-6.3A Details Description
Related parts for BK/GDA-6.3A
SCOTCH CODE REFILL BLUE datasheet.pdf
IC BI-DIRECT TRSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CHRG MGMT LI-ION/LI-POL 36QFN datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS CABLE PIN datasheet.pdf