Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GDA-V-100MA
BK/GDA-V-100MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/GDA-V-100MA
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GDA-V-100MA.pdf
Availability of BK/GDA-V-100MA
QUANTITY
BK/GDA-V-100MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GDA-V-100MA
Internal Part NumberEIS-BK/GDA-V-100MA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesGDA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating100mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.0018
ApprovalsCSA, UR
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance20 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GDA-V-100MA
Related LinksBK/GDA-, BK/GDA-V-100MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GDA-V-100MA Details Description
Related parts for BK/GDA-V-100MA
RELAY SSR 240VAC 5A ZC 4-SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 150K OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 90MM PREWIRED MOD datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X18 20NS 64-STQFP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 18POS 5A datasheet.pdf
RD ENERGY HARVESTING datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 50MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf