Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GDA-V-200MA
BK/GDA-V-200MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/GDA-V-200MA
Brief Description
FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GDA-V-200MA.pdf
Availability of BK/GDA-V-200MA
QUANTITY
BK/GDA-V-200MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GDA-V-200MA
Internal Part NumberEIS-BK/GDA-V-200MA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating200mA
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.02
ApprovalsCCC, CSA, IMQ, SEMKO, UR
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance6 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GDA-V-200MA
Related LinksBK/GDA-, BK/GDA-V-200MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GDA-V-200MA Details Description
Related parts for BK/GDA-V-200MA
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 3/4" datasheet.pdf
CONN MU ATTENUATOR IN-LINE 1DB datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 42"L X 3"W datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 48V datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf