Vishay Thin Film PHP00805E1561BBT1
PHP00805E1561BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E1561BBT1
Brief Description
RES SMD 1.56K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E1561BBT1.pdf
Availability of PHP00805E1561BBT1
QUANTITY
PHP00805E1561BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E1561BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E1561BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E1561BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E1561BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E1561BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E1561BBT1
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1.5A TO126 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 160A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf