Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GDA-V-630MA
BK/GDA-V-630MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/GDA-V-630MA
Brief Description
FUSE CERAMIC 630MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GDA-V-630MA.pdf
Availability of BK/GDA-V-630MA
QUANTITY
BK/GDA-V-630MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GDA-V-630MA
Internal Part NumberEIS-BK/GDA-V-630MA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFuses
SeriesGDA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating630mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.064
ApprovalsCSA, UR
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.34 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GDA-V-630MA
Related LinksBK/GDA-, BK/GDA-V-630MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GDA-V-630MA Details Description
Related parts for BK/GDA-V-630MA
BOOT SEAL BK 1/4-40 TT/MTA/GEM datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 26.4MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.630" (16.00mm) datasheet.pdf
SLDSW 8A 0.5M PLAIN 79215740 datasheet.pdf
CONN IDC 3POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf