Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GDB-800MA
BK/GDB-800MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/GDB-800MA
Brief Description
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GDB-800MA.pdf
Availability of BK/GDB-800MA
QUANTITY
BK/GDB-800MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GDB-800MA
Internal Part NumberEIS-BK/GDB-800MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFuses
SeriesGDB
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating800mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.67
ApprovalsUL, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.14 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GDB-800MA
Related LinksBK/GDB, BK/GDB-800MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GDB-800MA Details Description
Related parts for BK/GDB-800MA
OSC 3.3V PROG TTL TRI ST 50PPM datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 2POS DUAL 15AU datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 2POS TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf