Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMA-V-2.5A
BK/GMA-V-2.5A picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMA-V-2.5A
Brief Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GMA-V-2.5A.pdf
Availability of BK/GMA-V-2.5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/GMA-V-2.5A Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMA-V-2.5A
Internal Part NumberEIS-BK/GMA-V-2.5A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyFuses
SeriesGMA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t4.9
ApprovalsCCC, CSA, MITI, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.046 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMA-V-2.5A
Related LinksBK/GMA, BK/GMA-V-2.5A Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMA-V-2.5A Details Description
Related parts for BK/GMA-V-2.5A
CONN ADAPT BNC PLUG - TRIAX JACK datasheet.pdf
WRENCH SET COMBINATION 10MM-10MM datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 51VC R6 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT PLUG datasheet.pdf
680UF 16V 10X20MM 105C 6000H datasheet.pdf