Yageo RC0402FR-07160RL
RC0402FR-07160RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07160RL
Brief Description
RES SMD 160 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07160RL.pdf
Availability of RC0402FR-07160RL
QUANTITY
RC0402FR-07160RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07160RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07160RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07160RL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07160RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07160RL Details Description
Related parts for RC0402FR-07160RL
CONN MCX PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 50POS datasheet.pdf