Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMD-400-R
BK/GMD-400-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMD-400-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GMD-400-R.pdf
Availability of BK/GMD-400-R
QUANTITY
BK/GMD-400-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMD-400-R
Internal Part NumberEIS-BK/GMD-400-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesGMD
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t1.2
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance1.505 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMD-400-R
Related LinksBK/GMD, BK/GMD-400-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMD-400-R Details Description
Related parts for BK/GMD-400-R
DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 62K OHM 0606 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ16B M25 datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
BASIC SW,SEALDED PLUNGER datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf