Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMD-600MA
BK/GMD-600MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMD-600MA
Brief Description
FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GMD-600MA.pdf
Availability of BK/GMD-600MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/GMD-600MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMD-600MA
Internal Part NumberEIS-BK/GMD-600MA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyFuses
SeriesGMD
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating600mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t3.1
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMD-600MA
Related LinksBK/GMD, BK/GMD-600MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMD-600MA Details Description
Related parts for BK/GMD-600MA
SCOTCH CODE REFILL # 6 datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A2015R/H1506TR 3" datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 14VC 10UDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
FIXED INDUCT 820NH 150MA 900 MOH datasheet.pdf