Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMD-V-1.25A
BK/GMD-V-1.25A picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMD-V-1.25A
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GMD-V-1.25A.pdf
Availability of BK/GMD-V-1.25A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/GMD-V-1.25A Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMD-V-1.25A
Internal Part NumberEIS-BK/GMD-V-1.25A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesGMD
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t16
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMD-V-1.25A
Related LinksBK/GMD-, BK/GMD-V-1.25A Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMD-V-1.25A Details Description
Related parts for BK/GMD-V-1.25A
JUMPER-H2730TR/C2040Y/X 6" datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 50VDC 2416 datasheet.pdf
HOSE SYSTEM 1/2 SEPARATION WEDGE datasheet.pdf
LED PRISM 2MM SQ RED 660NM SMD datasheet.pdf