Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/GMD-V-250MA
BK/GMD-V-250MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/GMD-V-250MA
Brief Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/GMD-V-250MA.pdf
Availability of BK/GMD-V-250MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/GMD-V-250MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/GMD-V-250MA
Internal Part NumberEIS-BK/GMD-V-250MA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating250mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.4
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/GMD-V-250MA
Related LinksBK/GMD-, BK/GMD-V-250MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/GMD-V-250MA Details Description
Related parts for BK/GMD-V-250MA
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 50A TO-3P datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONN PIN HDI UNPLATED datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V 1% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 735MA 370 MOHM datasheet.pdf
GDT 420V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
39000UF 6,3V 35X25 datasheet.pdf