Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/MDA-20-R
BK/MDA-20-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/MDA-20-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERM 20A 250VAC 125VDC 3AB
Datasheet Download
BK/MDA-20-R.pdf
Availability of BK/MDA-20-R
QUANTITY
BK/MDA-20-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/MDA-20-R
Internal Part NumberEIS-BK/MDA-20-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMDA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating20A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA AC, 10kA DC
Melting I²t483.45
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.004 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/MDA-20-R
Related LinksBK/MD, BK/MDA-20-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/MDA-20-R Details Description
Related parts for BK/MDA-20-R
RES SMD 16.5K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC NVSRAM 2MBIT 70NS 32EDIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
AM8475-I103 CYLINDER datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D CORE DBL CHOKE 22MH 1.9A HORZ datasheet.pdf
FIXED IND 2.3NH 600MA 200 MOHM datasheet.pdf