Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/MDL-30-R
BK/MDL-30-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/MDL-30-R
Brief Description
FUSE GLASS 30A 32VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
BK/MDL-30-R.pdf
Availability of BK/MDL-30-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/MDL-30-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/MDL-30-R
Internal Part NumberEIS-BK/MDL-30-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyFuses
SeriesMDL
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating30A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1kA
Melting I²t15581
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.0011 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/MDL-30-R
Related LinksBK/MD, BK/MDL-30-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/MDL-30-R Details Description
Related parts for BK/MDL-30-R
RES SMD 27K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 820V 6.5KA DISC 23MM datasheet.pdf
CONN ADAPT N PLUG TO SMA JACK datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/1.2V 0.2A 6WSON datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ24B PG29 datasheet.pdf
COPPER MECH SPLICE 2-SET SCREW datasheet.pdf
CIRC BREAKER PCB MNT 5A datasheet.pdf