Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/MDL-V-1/10-R
BK/MDL-V-1/10-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/MDL-V-1/10-R
Brief Description
FUSE GLASS 100MA 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
BK/MDL-V-1/10-R.pdf
Availability of BK/MDL-V-1/10-R
QUANTITY
BK/MDL-V-1/10-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/MDL-V-1/10-R
Internal Part NumberEIS-BK/MDL-V-1/10-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFuses
SeriesMDL
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating100mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.042
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
DC Cold Resistance15.68 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/MDL-V-1/10-R
Related LinksBK/MDL-, BK/MDL-V-1/10-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/MDL-V-1/10-R Details Description
Related parts for BK/MDL-V-1/10-R
FLEX CABLE - AFG06A/AF06/AFG06A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
IC DUAL NON-INV PWR DRVR 8DIP datasheet.pdf
CBL 32POS 0.5MM JMPR TYPE D 7" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 32MM datasheet.pdf