Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/MDL-V-20-R
BK/MDL-V-20-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/MDL-V-20-R
Brief Description
FUSE GLASS 20A 32VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
BK/MDL-V-20-R.pdf
Availability of BK/MDL-V-20-R
QUANTITY
BK/MDL-V-20-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/MDL-V-20-R
Internal Part NumberEIS-BK/MDL-V-20-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFuses
SeriesMDL
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating20A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1kA
Melting I²t2914
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
DC Cold Resistance0.004 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/MDL-V-20-R
Related LinksBK/MDL, BK/MDL-V-20-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/MDL-V-20-R Details Description
Related parts for BK/MDL-V-20-R
CAP CER 9PF 25V C0H 0201 datasheet.pdf
IC 8-BIT SERIAL OUT A/D 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC DAC 16BITS SER 16SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 1A datasheet.pdf
TERMINAL ZDK 4-2 BLUE datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 20V T/H datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 1.27MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf