Vishay/Dale RNC50H6571BSRSL
RNC50H6571BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6571BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.57K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6571BSRSL.pdf
Availability of RNC50H6571BSRSL
QUANTITY
RNC50H6571BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6571BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6571BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.57k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6571BSRSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6571BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6571BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H6571BSRSL
IDC CABLE - MSC20K/MC20F/MCS20K datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V SOT23 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 8"L X 6"W datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION datasheet.pdf
ASSY M SERIES 14 POS datasheet.pdf