| Internal Part Number | EIS-V26MLA1206NHAUTO | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | MLA AUTO | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 29.5V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 34V | |
| Varistor Voltage (Max) | 38.5V | |
| Current - Surge | 150A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 20VAC | |
| Maximum DC Volts | 26VDC | |
| Energy | 0.60J | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | V26MLA1206NHAUTO | |
| Related Links | V26MLA12, V26MLA1206NHAUTO Datasheet, Littelfuse Distributor | |
 | 9009100000 | NUT DRIVER HEX SOCKET 7MM 9.45" | datasheet.pdf | |