Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/MDL-V-25-R
BK/MDL-V-25-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/MDL-V-25-R
Brief Description
FUSE GLASS 25A 32VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
BK/MDL-V-25-R.pdf
Availability of BK/MDL-V-25-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/MDL-V-25-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/MDL-V-25-R
Internal Part NumberEIS-BK/MDL-V-25-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyFuses
SeriesMDL
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating25A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1kA
Melting I²t15221
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
DC Cold Resistance0.01225 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/MDL-V-25-R
Related LinksBK/MDL, BK/MDL-V-25-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/MDL-V-25-R Details Description
Related parts for BK/MDL-V-25-R
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf
CONN RING TONGUE R/A 4/0AWG TIN datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST N-INV SC705 datasheet.pdf
LCD COG CHAR 2X16 TRANSFL datasheet.pdf
IC FPGA 106 I/O 196CSBGA datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
PLUGGABLE CURRENT ARRESTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 140V 50A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf