Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S-8301-5
BK/S-8301-5 picture photo
Mfg. Part Number
BK/S-8301-5
Brief Description
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT
Datasheet Download
BK/S-8301-5.pdf
Availability of BK/S-8301-5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/S-8301-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S-8301-5
Internal Part NumberEIS-BK/S-8301-5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS -8yyy,HTC-yy,PC,SR-5,SS-5 Series 01/May/2014
Standard Package200
For Use With/Related Products3AG
Fuse Size1/4" Dia x 1-1/4" L (6.35mm x 31.8mm)
Number of Circuits5
Voltage300V
Current Rating30A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleScrew Terminal
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S-8301-5
Related LinksBK/S-, BK/S-8301-5 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S-8301-5 Details Description
Related parts for BK/S-8301-5
FIXED IND 27UH 1A 220 MOHM SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 180POS .050" datasheet.pdf
JUMPER LOW PRO DR MULTI datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 16HTSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-36V +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 60UF 10% 800VDC RAD 4LD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 5A 120/240VAC datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf