Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S500-40-R
BK/S500-40-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/S500-40-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 40MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S500-40-R.pdf
Availability of BK/S500-40-R
QUANTITY
BK/S500-40-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S500-40-R
Internal Part NumberEIS-BK/S500-40-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS500
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating40mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.00011
Approvals-
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance25 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S500-40-R
Related LinksBK/S50, BK/S500-40-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S500-40-R Details Description
Related parts for BK/S500-40-R
IC ADC 12BIT SGL 40MSPS 32LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 62POS 0.156 datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 255 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 73MM datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT FC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf