Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S501-2.5-R
BK/S501-2.5-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/S501-2.5-R
Brief Description
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S501-2.5-R.pdf
Availability of BK/S501-2.5-R
QUANTITY
BK/S501-2.5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S501-2.5-R
Internal Part NumberEIS-BK/S501-2.5-R
FamilyFuses
SeriesS501
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating2.5A
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t3.9
ApprovalsBSI, CCC, CSA, cULus, IMQ, MITI/JET, SEMKO, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.053 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S501-2.5-R
Related LinksBK/S50, BK/S501-2.5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S501-2.5-R Details Description
Related parts for BK/S501-2.5-R
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 35POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 6.8M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.14K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE MODULE 30V 300A 2TOWER datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf