Omron G3VM-101HR(TR)
G3VM-101HR(TR) picture photo
Mfg. Part Number
G3VM-101HR(TR)
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR SPST 100V 1.4A 6SOP
Datasheet Download
G3VM-101HR(TR).pdf
Availability of G3VM-101HR(TR)
QUANTITY
G3VM-101HR(TR) Order Process
Ship out your order
Specifications of G3VM-101HR(TR)
Internal Part NumberEIS-G3VM-101HR(TR)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSSR Design Considerations
How to Read Date Codes
Product Training ModulesMedical Solutions
MOSFET Relays Overview
Standard Package2,500
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesG3VM
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, DC
On-State Resistance200 mOhm
Load Current1.4A
Voltage - Input1.33VDC
Voltage - Load0 ~ 100 V
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Package / Case6-SOP (0.173", 4.40mm)
Supplier Device Package6-SOP
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G3VM-101HR(TR)
Related LinksG3VM-10, G3VM-101HR(TR) Datasheet, Omron Distributor
G3VM-101HR(TR) Details Description
Related parts for G3VM-101HR(TR)
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 59A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 17.8 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 60LGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS RT ANG GOLD datasheet.pdf