Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S501-50-R
BK/S501-50-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/S501-50-R
Brief Description
FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S501-50-R.pdf
Availability of BK/S501-50-R
QUANTITY
BK/S501-50-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S501-50-R
Internal Part NumberEIS-BK/S501-50-R
FamilyFuses
SeriesS501
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating50mA
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.0017
ApprovalsBSI, CCC, CSA, cULus, IMQ, SEMKO, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance157.5 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S501-50-R
Related LinksBK/S50, BK/S501-50-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S501-50-R Details Description
Related parts for BK/S501-50-R
RES SMD 174 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
WIRE SADDLE NYLON FR NAT 1.37" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30K OHM 1% 25W datasheet.pdf
CONN FFC TOP 40POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
VALVE CONN TYPE A 18MM CONTACT datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL NK datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf