Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S501-V-125-R
BK/S501-V-125-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/S501-V-125-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S501-V-125-R.pdf
Availability of BK/S501-V-125-R
QUANTITY
BK/S501-V-125-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S501-V-125-R
Internal Part NumberEIS-BK/S501-V-125-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS501
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.0037
ApprovalsCSA, cULus
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance12.3 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S501-V-125-R
Related LinksBK/S501, BK/S501-V-125-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S501-V-125-R Details Description
Related parts for BK/S501-V-125-R
CIR BRKR 15A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 45MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 120POS 1.27MM datasheet.pdf
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 1100PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 5A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MODEL 608 TAP SWITCH 100A 300V datasheet.pdf