Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S505-800-R
BK/S505-800-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/S505-800-R
Brief Description
FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S505-800-R.pdf
Availability of BK/S505-800-R
QUANTITY
BK/S505-800-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S505-800-R
Internal Part NumberEIS-BK/S505-800-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS505 Series Select Ratings 5/Feb/2009
FamilyFuses
SeriesS505
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating800mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.632
ApprovalsBSI, CCC/CQC, CSA, cULus, IMQ, SEMKO, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.237 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S505-800-R
Related LinksBK/S50, BK/S505-800-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S505-800-R Details Description
Related parts for BK/S505-800-R
IC OUT COMPARATR NANOPWR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 620MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 7POS datasheet.pdf
WASHER FLAT #10 FIBRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
CAP MICA 32PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 672FPBGA datasheet.pdf
COLLET FGG.1B. - 4.2MM DIA datasheet.pdf