Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK-S505H-V-10-R
BK-S505H-V-10-R picture photo
Mfg. Part Number
BK-S505H-V-10-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERM 10A 600VAC 400VDC 5X20
Datasheet Download
BK-S505H-V-10-R.pdf
Availability of BK-S505H-V-10-R
QUANTITY
BK-S505H-V-10-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK-S505H-V-10-R
Internal Part NumberEIS-BK-S505H-V-10-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product500-600 VAC/400 VDC 5X20mm Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS505H
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating10A
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC400V
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t349.5
ApprovalscULus, PSE/JET
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.006 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK-S505H-V-10-R
Related LinksBK-S505, BK-S505H-V-10-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK-S505H-V-10-R Details Description
Related parts for BK-S505H-V-10-R
CONN HEADER 2MM SNGL R/A 26POS datasheet.pdf
IC DMM CIRC 3 3/4 DIG 44-MQFP datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.37K OHM 1% 5W datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS SCKT,RA-WIRE 5M datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM P600 datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM T/H datasheet.pdf