Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK-S505H-V-3.15-R
BK-S505H-V-3.15-R picture photo
Mfg. Part Number
BK-S505H-V-3.15-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 3.15A 600VAC 400VDC
Datasheet Download
BK-S505H-V-3.15-R.pdf
Availability of BK-S505H-V-3.15-R
QUANTITY
BK-S505H-V-3.15-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK-S505H-V-3.15-R
Internal Part NumberEIS-BK-S505H-V-3.15-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS505H
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating3.15A
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC400V
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t43.55
ApprovalscULus, PSE/JET
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.031 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK-S505H-V-3.15-R
Related LinksBK-S505H, BK-S505H-V-3.15-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK-S505H-V-3.15-R Details Description
Related parts for BK-S505H-V-3.15-R
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO datasheet.pdf
RES 12K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.78K OHM 1% 10W datasheet.pdf
MANOMETER GAUGE COMPOUND datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf