Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK-S505SC-1.6-R
BK-S505SC-1.6-R picture photo
Mfg. Part Number
BK-S505SC-1.6-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK-S505SC-1.6-R.pdf
Availability of BK-S505SC-1.6-R
QUANTITY
BK-S505SC-1.6-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK-S505SC-1.6-R
Internal Part NumberEIS-BK-S505SC-1.6-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS505
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1.6A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t6.78
ApprovalsBSI, CCC/CQC, CSA, cURus, IMQ, KC, PSE/JET, SEMKO, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.07 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK-S505SC-1.6-R
Related LinksBK-S505, BK-S505SC-1.6-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK-S505SC-1.6-R Details Description
Related parts for BK-S505SC-1.6-R
CONN HEADER VERT .100 3POS 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN SNAP SPADE #10 14-16AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
STAY-PUT FLEXLINE PHONE MNT 12" datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP MICA 910PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
RECEPT CODING A .4M CORDSET OPEN datasheet.pdf
SCR 1200V 1180A B-PUK datasheet.pdf