Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK-S505SC-1.6-R
BK-S505SC-1.6-R picture photo
Mfg. Part Number
BK-S505SC-1.6-R
Brief Description
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK-S505SC-1.6-R.pdf
Availability of BK-S505SC-1.6-R
QUANTITY
BK-S505SC-1.6-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK-S505SC-1.6-R
Internal Part NumberEIS-BK-S505SC-1.6-R
FamilyFuses
SeriesS505
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1.6A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t6.78
ApprovalsBSI, CCC/CQC, CSA, cURus, IMQ, KC, PSE/JET, SEMKO, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.07 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK-S505SC-1.6-R
Related LinksBK-S505, BK-S505SC-1.6-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK-S505SC-1.6-R Details Description
Related parts for BK-S505SC-1.6-R
VARISTOR 212V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CHAN SRL 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
POWER STRIP 19" 20A 6OUT 6' CORD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LED CHIP 525NM GRN 0602 SIDE VW datasheet.pdf
IC DDR2 2GB 333MHZ CL5 84BGA datasheet.pdf