Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK-S505SC-3.15-R
BK-S505SC-3.15-R picture photo
Mfg. Part Number
BK-S505SC-3.15-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK-S505SC-3.15-R.pdf
Availability of BK-S505SC-3.15-R
QUANTITY
BK-S505SC-3.15-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK-S505SC-3.15-R
Internal Part NumberEIS-BK-S505SC-3.15-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS505
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating3.15A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t36.6
ApprovalsBSI, CCC/CQC, CSA, cURus, IMQ, KC, PSE/JET, SEMKO, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0305 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK-S505SC-3.15-R
Related LinksBK-S505S, BK-S505SC-3.15-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK-S505SC-3.15-R Details Description
Related parts for BK-S505SC-3.15-R
FIXED IND 3.2UH 7.4A 12.4 MOHM datasheet.pdf
CONN PIN SPRING-LOADED PCB GOLD datasheet.pdf
SPIRAL WRAP PTFE 3/8" X 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG WHITE 100' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf