Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S506-12.5-R
BK/S506-12.5-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/S506-12.5-R
Brief Description
FUSE GLASS 12.5A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S506-12.5-R.pdf
Availability of BK/S506-12.5-R
QUANTITY
BK/S506-12.5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S506-12.5-R
Internal Part NumberEIS-BK/S506-12.5-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsS50x, GDC Series Part Numbering/RoHS
PCN Design/SpecificationS506 Ratings 4/Aug/2008
FamilyFuses
SeriesS506
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating12.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage125A
Melting I²t1019.5
ApprovalscULus, PSE/JET
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.004 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S506-12.5-R
Related LinksBK/S506, BK/S506-12.5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S506-12.5-R Details Description
Related parts for BK/S506-12.5-R
RLY SSR TELECOM 400V 120MA 6DIP datasheet.pdf
JUMPER FOR WFF 35 3POS datasheet.pdf
IC SNGL SCHM-TRG INV GATESOT23-5 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO204AL datasheet.pdf
DSUB 3W3 F G50 datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 339 I/O 484BGA datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 38.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MODULE FEMALE 1POS CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf