Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S506-V-12.5-R
BK/S506-V-12.5-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/S506-V-12.5-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 12.5A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S506-V-12.5-R.pdf
Availability of BK/S506-V-12.5-R
QUANTITY
BK/S506-V-12.5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S506-V-12.5-R
Internal Part NumberEIS-BK/S506-V-12.5-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS506
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating12.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage125A
Melting I²t1019.5
ApprovalscURus, PSE/JET, UR
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.004 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S506-V-12.5-R
Related LinksBK/S506-, BK/S506-V-12.5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S506-V-12.5-R Details Description
Related parts for BK/S506-V-12.5-R
RES SMD 47.5KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 12VDC 16MM PCMNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 42POS 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 5V SIP SGL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf