Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S506-V-12.5-R
BK/S506-V-12.5-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/S506-V-12.5-R
Brief Description
FUSE GLASS 12.5A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S506-V-12.5-R.pdf
Availability of BK/S506-V-12.5-R
QUANTITY
BK/S506-V-12.5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S506-V-12.5-R
Internal Part NumberEIS-BK/S506-V-12.5-R
FamilyFuses
SeriesS506
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating12.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage125A
Melting I²t1019.5
ApprovalscURus, PSE/JET, UR
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.004 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S506-V-12.5-R
Related LinksBK/S506-, BK/S506-V-12.5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S506-V-12.5-R Details Description
Related parts for BK/S506-V-12.5-R
EMITTER IR 940NM 50MA T-1 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS 8ROW VERT HM-Z datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf