Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/S506-V-250-R
BK/S506-V-250-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/S506-V-250-R
Brief Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK/S506-V-250-R.pdf
Availability of BK/S506-V-250-R
QUANTITY
BK/S506-V-250-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/S506-V-250-R
Internal Part NumberEIS-BK/S506-V-250-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsS50x, GDC Series Part Numbering/RoHS
PCN Design/SpecificationS506 Ratings 4/Aug/2008
FamilyFuses
SeriesS506
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating250mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.265
ApprovalsBSI, CCC, CSA, IMQ, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
DC Cold Resistance0.64 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/S506-V-250-R
Related LinksBK/S506, BK/S506-V-250-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/S506-V-250-R Details Description
Related parts for BK/S506-V-250-R
RES ARRAY 4 RES 470 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
IC PWR CTRLR SENSOR 80HTQFP datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 30V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf