Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/GMA-500-R
BK1/GMA-500-R picture photo
Mfg. Part Number
BK1/GMA-500-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK1/GMA-500-R.pdf
Availability of BK1/GMA-500-R
QUANTITY
BK1/GMA-500-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/GMA-500-R
Internal Part NumberEIS-BK1/GMA-500-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesGMA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.15
ApprovalsCSA, PSE, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.454 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/GMA-500-R
Related LinksBK1/GM, BK1/GMA-500-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/GMA-500-R Details Description
Related parts for BK1/GMA-500-R
IDC CABLE - CSC34S/AE34G/CCE34S datasheet.pdf
IC ADC 8BIT PAR 40MHZ 20-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
ZUB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FQIS BOLT-ON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf