Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/GMC-800-R
BK1/GMC-800-R picture photo
Mfg. Part Number
BK1/GMC-800-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK1/GMC-800-R.pdf
Availability of BK1/GMC-800-R
QUANTITY
BK1/GMC-800-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/GMC-800-R
Internal Part NumberEIS-BK1/GMC-800-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesGMC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating800mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeMedium
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.85
ApprovalsCSA, KC, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.18 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/GMC-800-R
Related LinksBK1/GM, BK1/GMC-800-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/GMC-800-R Details Description
Related parts for BK1/GMC-800-R
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 AMPTRAC WHITE 7' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 1MM 11POS datasheet.pdf
IC CURRENT SHUNT MONITOR 10UQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 76 TYPE datasheet.pdf
RES 953 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 44POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf