Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/GMD-200-R
BK1/GMD-200-R picture photo
Mfg. Part Number
BK1/GMD-200-R
Brief Description
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK1/GMD-200-R.pdf
Availability of BK1/GMD-200-R
QUANTITY
BK1/GMD-200-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/GMD-200-R
Internal Part NumberEIS-BK1/GMD-200-R
FamilyFuses
SeriesGMD
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating200mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.2
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance5.19 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/GMD-200-R
Related LinksBK1/GM, BK1/GMD-200-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/GMD-200-R Details Description
Related parts for BK1/GMD-200-R
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 50K SPI 8SOIC datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.339W SOT963 datasheet.pdf
CONN SOCKET 4POS STR SCREW-ON datasheet.pdf
RES 0.365 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.45A 4WLCSP datasheet.pdf