Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/MDA-10-R
BK1/MDA-10-R picture photo
Mfg. Part Number
BK1/MDA-10-R
Brief Description
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
BK1/MDA-10-R.pdf
Availability of BK1/MDA-10-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK1/MDA-10-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/MDA-10-R
Internal Part NumberEIS-BK1/MDA-10-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyFuses
SeriesMDA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating10A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage200A
Melting I²t1620.43
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.00948 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/MDA-10-R
Related LinksBK1/MD, BK1/MDA-10-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/MDA-10-R Details Description
Related parts for BK1/MDA-10-R
TRANS PREBIAS NPN/PNP SSSMINI6 datasheet.pdf
CIRCLIP REPLACEMENT KS42 datasheet.pdf
OSC XO 9.8304MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 8-DIP datasheet.pdf
RES 100K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CRYSTAL MULTIPLIER SS 8-USOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 09VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HOLD DOWN BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 6W datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf