Omron Automation & Safety A22L-HG-6D-10A
A22L-HG-6D-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HG-6D-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HG-6D-10A.pdf
Availability of A22L-HG-6D-10A
QUANTITY
A22L-HG-6D-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HG-6D-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-HG-6D-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HG-6D-10A
Related LinksA22L-HG, A22L-HG-6D-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HG-6D-10A Details Description
Related parts for A22L-HG-6D-10A
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 100KSPS 28SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
LED ARRAY WHT 5500K W/BRD datasheet.pdf
RES SMD 7.68 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf