Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/MDA-10-R
BK1/MDA-10-R picture photo
Mfg. Part Number
BK1/MDA-10-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
BK1/MDA-10-R.pdf
Availability of BK1/MDA-10-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK1/MDA-10-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/MDA-10-R
Internal Part NumberEIS-BK1/MDA-10-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMDA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating10A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage200A
Melting I²t1620.43
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.00948 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/MDA-10-R
Related LinksBK1/MD, BK1/MDA-10-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/MDA-10-R Details Description
Related parts for BK1/MDA-10-R
CONN SPADE SEALABLE #8 10-12AWG datasheet.pdf
FAN BLOWER 51X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FITTING END CAP PD6 OFF-WHITE datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM T/H datasheet.pdf
RELAY PHOTOMOS 40V .06A SOP16 datasheet.pdf
CONNECTOR LATCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
LED CCT 5700K PLCC SMD datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf