Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/S501-3.15-R
BK1/S501-3.15-R picture photo
Mfg. Part Number
BK1/S501-3.15-R
Brief Description
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
BK1/S501-3.15-R.pdf
Availability of BK1/S501-3.15-R
QUANTITY
BK1/S501-3.15-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/S501-3.15-R
Internal Part NumberEIS-BK1/S501-3.15-R
FamilyFuses
SeriesS501
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating3.15A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t8.1
ApprovalsBSI, CCC, CSA, cULus, IMQ, MITI/JET, SEMKO, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.037 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/S501-3.15-R
Related LinksBK1/S50, BK1/S501-3.15-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/S501-3.15-R Details Description
Related parts for BK1/S501-3.15-R
DIP CABLE - CDP16G/AE16G/CDP16G datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 8COND 28AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 6DFN datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SL 7.62HP/07/90F 3.2 SN OR BX datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.0V SC82AB datasheet.pdf