Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK1/TDC10-25-R
BK1/TDC10-25-R picture photo
Mfg. Part Number
BK1/TDC10-25-R
Brief Description
FUSE GLASS 25A 32 VAC
Datasheet Download
BK1/TDC10-25-R.pdf
Availability of BK1/TDC10-25-R
QUANTITY
BK1/TDC10-25-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK1/TDC10-25-R
Internal Part NumberEIS-BK1/TDC10-25-R
FamilyFuses
Series*
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating25A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage250A
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK1/TDC10-25-R
Related LinksBK1/TDC, BK1/TDC10-25-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK1/TDC10-25-R Details Description
Related parts for BK1/TDC10-25-R
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
EMITTER IR 890NM 50MA SMD datasheet.pdf